A-juniorien Åbo Cup avaa jälleen sisäpelikauden!
KäsipalloJulkaistu: 25.08.2026 07.35

A-juniorien Åbo Cup avaa jälleen sisäpelikauden!

Seitsemättä kertaa peräjälkeen Turussa järjestettävä A-nuorten Åbo Cup kerää kymmenen joukkuetta kauden avaavaan harjoitusturnaukseen Samppalinnan palloiluhallille 29.8.–30.8.3026.

Lauantaina pelaavat A-tytöt ja turnaus käynnistyy derbyllä, kun ÅIFK ja PIF kohtaavat aamukymmeneltä. A-tyttöjen sarjassa kilpailevat lisäksi Akilles, Atlas ja Dicken. Otteluita tulee jokaiselle joukkueella neljä ja ottelu pelataan klo 10.00–19.00.


Sunnuntaina pelaavat A-pojat ja ÅIFK ja PIF nähdään yhteisen lipun alla nimellä Archipelago United. Pinkeissä paidoissa pelaava AU hioo yhteyispeliään ja peli-ideaansa aamukymmeneltä Dickeniä vastaan. Poikien sarjassa on myös viisi joukkuetta ja edellä mainittujen lisäksi voitosta kilpailevat Akilles, Cocks ja GrIFK. Myös A-pojat pelaavat neljä ottelua joukkuetta kohden sunnuntaina klo 10.00–19.00


Hallin ovet avoinna koko turnausviikonlopun maksutta ja kioski palvelee molempina päivinä. Jos et pääse paikalle, voit katsoa pelit lähetyksenä Åbon junioreiden Solidsport-kanavalta hintaan 4€/peli tai koko viikonlopun turnauspassilla (15€) näet kaikki ottelut.

Osta turnauspassi – kaikki viikonlopun ottelut – 15 eur


Kannen kuva: Jan Wahlstein


Centralidrottsföreningen ÅIFK rf

Östra Strandgatan 52-54

20810 ÅBO

FO 1012819-8


Fotbollsföreningen ÅIFK rf, 1088017-9

Friidrottsföreningen ÅIFK rf, 1052345-4

Handbollsföreningen ÅIFK rf, 1010929-6