Syksyllä ja keväällä tarjolla valmentajakoulutusta
24.6.2018 18:48 Uutiset / Pääsivusto

Starttikoulutus Turussa lauantaina 8.9.2018

Käsipalloliitto tarjoaa syksyllä paljon valmentajakoulutusta kaikilla eri tasoilla. Valmentajakoulutus antaa motivoituneille valmentajille paljon ideoita ja intoa päivittäiseen tekemiseen junioreiden kanssa. Laadukas ja suunnitelmallinen valmennus mahdollistaa seuran pelaajatuotannon ja motivoi urheilijaa pysymään pitkälle lajin parissa. Ilmoittautumiset koulutuksiin ovat nyt auki: tutustu ja ilmoittaudu mukaan!

Käsipallovalmentajan Starttikoulutus – Turussa lauantaina 8.9.2018!

ÅIFK järjestää starttikoulutuksen lasten käsipallovalmentajille lauantaina 8.9.2018 Turussa. Starttikurssi on hyvä alkusysäys valmennusuralle ja mahdollistaa pääsyn TS1-koulutukseen.

Kurssilla käydään läpi seuraavia asioita:

 • lapsen fyysinen, psyykkinen ja sosiaalinen kehitys, jotka vaikuttavat merkittävästi lapsen harjoitteluun
 • eri ominaisuuksien harjoittelu
 • perusmotoriikka: motoriset perustaidot sekä koordinatiiviset perustaidot
 • pelit ja leikit
 • käsipallon perustaidot: syöttäminen, heittäminen, harhauttaminen, puolustusliikkuminen, maalivahtina pelaaminen
 • ryhmän hallinta ja ohjaaminen

Kouluttajana toimii käsipalloliiton koulutuspäällikkö ja nuorten maajoukkuevalmentaja Jaakko Horelli.

Kurssi on ÅIFK:n jäsenille maksuton ja suositellaan kaikille kurssia vailla oleville valmentajille, mutta myös nuoremmissa junioreissa valmennuksessa mukanaoleville vanhemmille ja joukkueenjohtajille. Kurssille otetaan maksimissaan 30 osallistujaa.

Kurssin käytännönosuudet järjestetään Samppalinnan palloiluhallilla ja teoriaosuudet Turun AMK:n Sepänkadun tiloissa. Kurssi alkaa lauantaina 9.00 ja päättyy klo 17.00.

Ilmoittautumiset ja lisätiedot:
Aku Kuusisto, aku[ät]hfaifk.fi

Startti-kurssi Turussa

Ohjelma
9.00 Drop-in kahvi, Turun AMK, Sepänkatu 1
9.30 Teorialuento, 90 min, Turun AMK, Sepänkatu 1
11.00 Käytäntö, 90 min, Samppalinnan palloiluhalli
13.00 Lounas, Turun AMK, Sepänkatu 1
14.00 Teorialuento, 90 min, Turun AMK, Sepänkatu 1
15.30 Käytäntö, 90 min, Samppalinnan palloiluhalli


Valmentajakoulutus Taso 1 – alkaa lokakuussa 2018

Käsipalloliitto järjestää Tason 1 valmentajakoulutuksen, joka alkaa lokakuussa 2018. Tason 1 koulutus koostuu kolmesta viikonlopusta ja pääsisällöt ovat: harjoittelun progressiivisuus, ikäkausikohtainen harjoittelu ja koordinatiivisten taitojen harjoittelu.

TS1 viikonloput kaudella 2018-2019:

 • Viikonloppu 1: 5.-7.10.2018
 • Viikonloppu 2: 23.-25.11.2018
 • Viikonloppu 3: 18.-20.1.2019

TS1 kurssi on maksuton ja käsipalloliiton tarjoama. Ilmoittautuminen on auki 31.8.2018 saakka ja paikkoja on rajattu määrä!
Lisätiedot ja ilmoittautuminen tästä linkistä.


Taso 1 muuntokoulutus – 11.-13.1.2019

Käsipalloliitto järjestää kaudella 2018-2019 yhden Tason 1 muuntokoulutuksen, joka pidetään tammikuussa 2018. Pääsisällöt ovat harjoittelun progressiivisuus, ikäkausikohtainen harjoittelu ja koordinatiivisten taitojen harjoittelu. Muuntokoulutukselle valitsemisen kriteereinä ovat 10 vuoden pelikokemus kansallisella huipputasolla (SM-liiga, SM-sarja, maajoukkue, ulkomaat) tai vanhan valmentajakoulutusjärjestelmän mukainen B-taso/II-taso.

Kurssin järjestetään Kisakalliossa 11.-13.1.2019 ja on kestoltaan yhden viikonlopun mittainen.

TS1-muuntokoulutuksen hinta on 270 €/valmentaja, kurssille mahtuu maksimissaan 30 opiskelijaa ja ilmoittautuminen on auki 30.11.2018 asti. Lisätiedot ja ilmoittautuminen tästä linkistä.


Taso 2 valmentajakoulutus – alkaa helmikuussa 2019

Käsipalloliiton järjestämä Tason 2 koulutus jatkaa Tason 1 aiheista ja koostuu kolmesta viikonlopusta. Koulutuksen pääaiheita ovat harjoittelun progressiivisuuden kehittäminen sekä valmennusoppiin, ihmisen fysiologiseen järjestelmään ja fyysiseen harjoitteluun syventyminen. Samalla henkilökohtaisia käsipallotaitoja hiotaan pidemmälle.

TS2 viikonloput kaudella 2018-2019:

 • Viikonloppu 1: 8.-10.2.2019
 • Viikonloppu 2: 15.-17.3.2019
 • Viikonloppu 3: 20.-22.9.2019

Tason 2 koulutuksen hinta on 990 € ja ilmoittautuminen on auki 31.12.2018 saakka. Tasolle 2 pääseminen vaatii suoritetun TS1 koulutuksen ja kurssille otetaan enintään 30 opiskelijaa.
Lisätiedot ja ilmoittautuminen tästä linkistä.


Muita koulutuksia syksyllä 2018

Käsipalloliiton Valmentajaseminaari 15.-16.9.2018

Seminaari on kaksipäiväinen, joista ensimmäinen päivä keskittyy käsipalloon ja toisen päivän aihe on terve käsipalloilija. Lauantain luennoitsija on Tanskan miesten maajoukkueen apuvalmentaja Claus Dalgaard-Hansen. Seminaarin hinta on 85 €/päivä ja kaksi päivää 150 €. Lisätiedot ja ilmoittautuminen tästä linkistä.

Antidoping-luento Turussa torstaina 23.8.2018 klo 19.00

ÅIFK järjestää yhteistyössä SUEK:in (Suomen urheilun eettinen keskus) antidopingluennon seuran vanhimmille junioreille ja edustusjoukkueille. Luennoitsija ja materiaalit tulevat SUEK:in puolesta. Vanhimmat juniorit ja edustusjoukkueet on velvoitettu saapumaan paikalle, mutta myös muut aiheesta kiinnostuneet (valmentajat, joukkueenjohtajat ja muut seuratoimijat) saavat mielellään tulla kuuntelemaan. Lisätiedot ja ilmoittautumiset: Aku Kuusisto, aku[ät]hfaifk.fi

Koulutuksiin ilmoittautuminen on nyt auki, joten nyt jokainen IFK-tekijä mukaan koulutuksiin! Lisätietoa koulutuksien sisällöstä ja soveltuvuudesta voi kysyä käsipalloliitosta tai esimerkiksi Aku Kuusistolta.

Maksullisiin koulutuksiin valmentajien on mahdollista kysyä koulutustukea seuralta, lähetä vapaamuotoinen anomus Niclas Gersille: niclas[ät]hfaifk.fi

Valmentajalla on väliä!


   
Lisää uutisia
Käsipallo
«  Maaliskuu   »
Kategoriat