https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/fi/20...
(smart follow/automaattinen suomeksi)
https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/se/20...
(smart follow automaattinen/svenska)
https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset/2019_brah...
(perinteinen seuranta)
(Startad 7, Bröt 0, Diskad 0)
1 | 4 | Joakim Björklind | GIF | 34:23 | |||
2 | 8 | Jesse Ojansivu | Turku | 35:56 | +1:32 | ||
3 | 7 | Kim Kronberg | ÅA | 36:25 | +2:01 | ||
4 | 5 | Niilo Talonpoika | Turku | 38:53 | +4:29 | ||
5 | 9 | Ville Siltanen | Turku | 41:53 | +7:29 | ||
6 | 1 | Arnaud Febvre | 43:48 | +9:24 | |||
7 | 6 | Markku Ahola | Turku | 43:55 | +9:31 | ||
3 | Maqsood Ali | Åbo Akademi | ej startad | ||||
2 | Mikael Talka | ÅIFK | ej startad |
(Startad 5, Bröt 0, Diskad 0)
1 | 102 | Mika Lempiäinen | Turku | 35:38 | |||
2 | 104 | Jari Keskinen | Turku | 36:08 | +30 | ||
3 | 103 | Kim Sandler | Åbo | 37:41 | +2:03 | ||
4 | 101 | Mika Korva | Turku | 39:00 | +3:21 | ||
5 | 105 | Arto Toivonen | Turku | 45:32 | +9:54 |
(Startad 2, Bröt 0, Diskad 0)
1 | 153 | Andrea Nyberg | Pargas IF | 42:05 | |||
2 | 151 | Helena Febvre | Turku | 51:04 | +8:59 | ||
152 | Katri Virtanen | ej startad |
(Startad 8, Bröt 0, Diskad 0)
1 | 72 | Minna Wahe-Andersson | Nagu IF | 39:15 | |||
2 | 75 | Sari Koivu | Liedon Luja | 41:13 | +1:57 | ||
3 | 78 | Mia Kumlander | Kaarina | 41:17 | +2:01 | ||
4 | 77 | Aila Arell | Team Raju | 41:59 | +2:43 | ||
5 | 74 | Ingela Mattsson | 42:11 | +2:56 | |||
6 | 71 | Pia Martin | Team Martin | 44:41 | +5:25 | ||
7 | 76 | Annastina Sarlin | Nagu IF | 48:17 | +9:02 | ||
8 | 73 | Hanna Puro | Kaarina | 50:02 | +10:47 |
(Startad 15, Bröt 0, Diskad 0)
1 | 198 | Niko Suo-Heikki | Teleste | 39:31 | |||
2 | 183 | Emil Lindblom | Team Martin | 41:04 | +1:32 | ||
3 | 195 | Mikko Nurminen | Teleste | 44:09 | +4:38 | ||
4 | 194 | Nicke Andersson | Tuomilinna | 44:19 | +4:47 | ||
5 | 197 | Saku Aaltonen | Teleste | 44:20 | +4:48 | ||
6 | 191 | Hieta Reima | Lieto | 44:22 | +4:50 | ||
7 | 196 | Pentti Siltaaho | Teleste | 44:22 | +4:51 | ||
8 | 188 | Eino Lipponen | Leidon Luja | 45:02 | +5:30 | ||
9 | 192 | Katarina Pihl | Pargas IF | 45:34 | +6:02 | ||
10 | 190 | Markku Karro | Velo-Salo | 45:48 | +6:16 | ||
11 | 187 | Reijo Auranen | Team Raju | 46:59 | +7:27 | ||
12 | 185 | Jorma Tiiri | Loimaa | 50:08 | +10:36 | ||
13 | 193 | Totti Arell | Team Raju | 50:56 | +11:24 | ||
14 | 189 | Seppo Kaila | Uitun Nopsajalat | 53:55 | +14:23 | ||
15 | 186 | Kaj Eklund | NJK | 56:34 | +17:02 | ||
182 | John Martin | Team Martin | ej startad | ||||
181 | Saara Korpela | ej startad |
(Startad 35, Bröt 0, Diskad 0)
1 | 252 | Tuomas Talola | TuUL | 20:21 | |||
2 | 249 | Thomas Sandberg | ÅIFK | 22:39 | +2:17 | ||
3 | 248 | Melvin Sandberg | ÅIFK | 25:04 | +4:42 | ||
4 | 258 | Kari Nieminen | Sorv-elektro oy | 25:26 | +5:04 | ||
5 | 245 | Jonas Martin | Team Martin | 25:59 | +5:37 | ||
6 | 259 | Sini Silvan | Turun Urheiluliitto | 27:06 | +6:44 | ||
7 | 255 | Mika Reinikainen | ÅIFK | 30:22 | +10:00 | ||
8 | 262 | Sanna Häggström | PIF | 31:00 | +10:38 | ||
9 | 251 | Timo Viitala | Raisio | 31:23 | +11:02 | ||
10 | 244 | Matilda Martin | Team Martin | 31:34 | +11:13 | ||
11 | 265 | Kari Kytönen | Kaarina | 32:02 | +11:40 | ||
12 | 267 | Jan-Ole Karlsson | Pargas Simmare | 32:21 | +11:59 | ||
13 | 246 | Kajsa Lindholm | Team Martin | 32:46 | +12:24 | ||
14 | 254 | San Törnroth | Folkhälsan | 33:14 | +12:52 | ||
15 | 273 | Johan Slotte | Teleste | 33:17 | +12:56 | ||
16 | 253 | Camilla Hackman | Folkhälsan | 33:20 | +12:58 | ||
17 | 270 | Johan Smedjebacka | Åbo | 33:28 | +13:06 | ||
18 | 271 | Johanna Smedjebacka | Vasa | 33:30 | +13:08 | ||
19 | 264 | Tuija Vilppola | Tuomilinna | 33:36 | +13:14 | ||
20 | 256 | Sauli Hernelahti | VSVU | 34:17 | +13:56 | ||
21 | 184 | Patrik Berghäll | Folkhälsan | 36:38 | +16:16 | ||
22 | 272 | Reima Mäkinen | Team Raju | 37:20 | +16:58 | ||
23 | 260 | Pauli Arbelius | Turenki | 37:54 | +17:32 | ||
24 | 261 | Liisa Arbelius | Turenki | 37:58 | +17:36 | ||
25 | 250 | Bengt Sandberg | ÅIFK | 38:56 | +18:34 | ||
26 | 263 | Emma-Liina Sutinen | Turku | 39:14 | +18:53 | ||
27 | 266 | Aino Haataja | Turku | 40:14 | +19:52 | ||
28 | 268 | Yngve Lindblom | Ekenäs | 40:34 | +20:12 | ||
29 | 242 | Pirkko Martin | Team Martin | 42:01 | +21:40 | ||
30 | 243 | Julia Martin | Team Martin | 43:00 | +22:38 | ||
31 | 247 | Mats-Olof Snåre | Åbo | 45:14 | +24:53 | ||
32 | 274 | Arja Heinomäki | 46:07 | +25:45 | |||
33 | 257 | Teuvo Hietamäki | Raisio | 46:18 | +25:56 | ||
34 | 269 | Siv Lindblom | Ekenäs | 51:21 | +31:00 | ||
35 | 241 | Jan Martin | Team Martin | 51:36 | +31:14 |
Det åttonde Braheloppet löps lördag 4.5.2019 kl. 12.00.
Sträckor och klasser: Tävlingsklasser H, H45, D; D40: 9,1 km Motionsklass: 9,1 km och 5,5 km
Rutterna samma som tidigare år.
Anmälning på plats kl. 10.00-11.30. Tävlingskansli: ASA-huset, Fänriksgatan 3, Åbo
Deltagaravgifter: 20€ tävlingsklass och motionsklass ; med Juoksija-kort och ÅA-anställda 15€ , studerande 10€
Välkomna!
Arrangörer: Åbo IFK och Åbo Akademi
26.01.2024 15.52 | Utbildning för tränare, lagledare, föräldrar och andra föreningsaktiva |
14.12.2023 16.15 | ÅIFK tuotteita jouluksi! / ÅIFK produkter till julen! |
03.12.2023 10.43 | ÅIFK delade ut förtjänsttecken |
11.10.2023 16.21 | IT - update: Päivitämme taustapalveluitamme 11-13.10. |
08.09.2023 11.50 | Ny förstärkning på ÅIFK kansliet / Uusi vahvistus ÅIFK toimistolla |
03.06.2023 09.05 | Grattis! Onnea! |